O portalu Krajowym Rejestrze Sądowym, pisaliśmy tutaj. Poniżej przedstawiamy zakres danych, jakie będą ujawniane w Rejestrze oraz jak długo będą przechowywane.
Przede wszystkim Rejestr zawiera dane o osobach fizycznych, osobach prawnych oraz jednostkach organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną. Dane te, to nie tylko imię i nazwisko / firma, miejsce zamieszkania / siedziba, PESEL, KRS, numer paszportu, NIP. Dane te, to przede wszystkim informacje:
- o złożeniu przez dłużnika wniosku restrukturyzacyjnego,
- o złożeniu przez dłużnika wniosku o otwarcie postępowania o zawarcie układu na zgromadzeniu wierzycieli,
- o złożeniu przez dłużnika wniosku o ogłoszenie upadłości,
- o złożeniu przez dłużnika wniosku o wszczęcie wtórnego postępowania upadłościowego.
- o prawomocnym zwrocie, oddaleniu albo odrzuceniu wniosku dłużnika albo umorzeniu postępowania w przedmiocie rozpoznania takiego wniosku, a w przypadku wniosku restrukturyzacyjnego – również informację o prawomocnej odmowie wszczęcia postępowania;
- umorzeniu postępowania egzekucyjnego również przez naczelnika urzędu skarbowego albo dyrektora oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z powodu bezskuteczności,
- o prowadzonej egzekucji świadczeń alimentacyjnych lub egzekucji należności budżetu państwa powstałych z tytułu świadczeń wypłacanych w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, a które zalegają ze spełnieniem tych świadczeń za okres dłuższy niż 3 miesiące
- o wspólnikach osobowych spółek handlowych, którzy ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem, jeżeli ogłoszono upadłość spółki, wszczęto wtórne postępowanie upadłościowe wobec spółki lub oddalono wniosek o ogłoszenie upadłości spółki na podstawie art. 13 ust. 1 lub 2 p.u.
- o zabezpieczeniu majątku dłużnika przez ustanowienie tymczasowego nadzorcy sądowego, tymczasowego zarządcy lub zarządcy przymusowego oraz informację o zakresie i sposobie wykonywania zarządu;
Powyżej przedstawiliśmy tylko część informacji, które są ujawniane w Rejestrze.
Jak długo dane są ujawnianie w Krajowym Rejestrze Długów.
Co do zasady, dane zawarte w Rejestrze nie mogą zostać usunięte, chyba że przepisy prawa stanowi inaczej. Okres, przez jaki dane są dostępne, zależy od konkretnego postępowania i przedmiotu danych. I tak, przewidziane są terminy liczone od :
1) termin 10 – letni:
- dnia prawomocnego zakończenia lub umorzenia postępowania, którego dotyczą, chyba że ustawa stanowi inaczej (dotyczy dłużników i wspólników)
- od dnia uprawomocnienia się postanowienia o uchyleniu układu albo wygaśnięciu układu z mocy prawa
- od dnia uprawomocnienia się postanowienia o uchyleniu planu spłaty wierzycieli
- od dnia uprawomocnienia się postanowienia o uchyleniu postanowienia o warunkowym umorzeniu zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli.
2) termin 3- letni:
- od dnia uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu wykonania układu
- od dnia uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu wykonania planu spłaty wierzycieli i umorzeniu zobowiązań upadłego albo umorzeniu zobowiązań bez ustalenia planu spłaty wierzycieli
- od dnia upływu terminu 5 lat od dnia uprawomocnienia się postanowienia o warunkowym umorzeniu zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli albo
- od dnia następującego po upływie okresu zakazu prowadzenia dzielności gospodarczej i sprawowania funkcji w organach spółki (art. 373 ust. 1 p.u.) .
3) termin 7 letni:
- liczony jest od dnia zamieszczenia danych osób / podmiotów wobec których umorzono postępowanie egzekucyjne
- od dnia zamieszczenia informacji o ukończeniu postępowania egzekucyjnego o świadczenia alimentacyjne lub informacji o spłacie całości wierzytelności w przypadku ich zgłoszenia przez organ, który wypłacił świadczenia przyznawane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów.
Zmiana albo usuwanie danych ujawnionych w Rejestrze
Komornik, Szef Krajowej Administracji Skarbowej, właściwy naczelnik urzędu skarbowego, właściwy dyrektor oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, organ, który wypłacił świadczenia przyznawane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, sąd, niezwłocznie zmieniają albo usuwają, z urzędu lub na wniosek podmiotu ujawnionego w Rejestrze:
- dane błędne,
- gdy zobowiązanie wygasło,
- gdy zapadło orzeczenie sądowe albo wydana została decyzja administracyjna, z których wynika, że ujawniona w Rejestrze wierzytelność nie istnieje albo wygasło zobowiązanie, z którego ona wynika, albo gdy tytuł wykonawczy, który stanowił podstawę ujawnienia, został prawomocnym orzeczeniem sądu pozbawiony wykonalności.
Wygaśnięcie zobowiązania musi być stwierdzone orzeczeniem, zaświadczeniem właściwego organu albo oświadczeniem wierzyciela.
Autor:
Przemysław Wierzbicki | doradca restrukturyzacyjny