Czasami możemy usłyszeć, że nastąpił zbieg postępowania restrukturyzacyjnego i upadłościowego. Ale jakiej sytuacji to dotyczy a przede wszystkim jakie są konsekwencje takiego stanu rzeczy ?
Co to jest zbieg postępowania restrukturyzacyjnego i upadłościowego
Zbieg obu postępowań oznacza, że co do tego samego dłużnika został złożony wniosek restrukturyzacyjny i wniosek o ogłoszenie upadłości.
W sytuacji zbiegu, ustawa prawo restrukturyzacyjnej (art. 11 – 13) wskazuje:
- który z wniosków ma pierwszeństwo,
- który sąd rozpoznaje oba wnioski i w jakich okolicznościach wnioski mogą być rozpoznawane oddzielnie.
Zasadą jest, że w sytuacji zbiegu obu wniosków, pierwszeństwo w rozpoznaniu ma wniosek restrukturyzacyjny. Zasada ta wynika z założenia, że restrukturyzacja przedsiębiorstwa może być bardziej korzystna niż jego likwidacja. Stąd prymat restrukturyzacji nad upadłością.
W przypadku zbiegu wniosków, sąd restrukturyzacyjny niezwłocznie po powzięciu wiadomości o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości zawiadamia sąd upadłościowy o złożeniu wniosku restrukturyzacyjnego. Sąd upadłościowy natomiast wstrzymuje rozpoznanie wniosku o ogłoszenie upadłości do czasu wydania prawomocnego orzeczenia w sprawie wniosku restrukturyzacyjnego. Wstrzymanie rozpoznania wniosku o ogłoszenie upadłości nie wyłącza możliwości zabezpieczenia majątku.
Wstrzymanie rozpoznania wniosku o ogłoszenie upadłości jest decyzją procesową sądu. Oznacza to, że sąd wydaje postanowienie o wstrzymaniu rozpoznania sprawy albo o przejęciu wniosku restrukturyzacyjnego do wspólnego rozpoznania z wnioskiem o ogłoszenie upadłości i rozstrzygnięcia jednym postanowieniem.
Wstrzymanie rozpoznania wniosku o ogłoszenie upadłości nie wyłącza możliwości zabezpieczenia majątku. Celem tego uregulowania jest oczywiści ochrona wierzycieli.
Łączne rozpoznanie wniosku restrukturyzacyjnego i upadłościowego
Od zasady pierwszeństwa wniosku restrukturyzacyjnego ustawa prawo restrukturyzacyjnego przewiduje wyjątek. Zgodnie z art. 12 ust. 3, jeżeli wstrzymaniu rozpoznania wniosku o ogłoszenie upadłości sprzeciwia się interes ogółu wierzycieli, sąd upadłościowy wydaje postanowienie o przejęciu wniosku restrukturyzacyjnego do wspólnego rozpoznania z wnioskiem o ogłoszenie upadłości i rozstrzygnięcia jednym postanowieniem.
Czym jest interes ogółu wierzycieli ?
To interes wszystkich wierzycieli objętych postępowaniem restrukturyzacyjnym, również tych, którzy nie byliby by objęci układem częściowym. Przy czym nie chodzi tu tylko o interes wierzycieli mających największe wierzytelności. Badając interes ogółu wierzycieli sąd powinien wziąć pod uwagę także interes wierzycieli, którzy posiadają wierzytelności nabyte w drodze indosu lub przelewu.
W wyniku łącznego rozpoznania wniosków, mogą zapaść następujące rozstrzygnięcia:
- sąd upadłościowy ogłosi upadłość i odmówi otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego albo
- sąd upadłościowy otworzy postępowanie restrukturyzacyjne i oddali wniosek o ogłoszenie upadłości albo
- sąd upadłościowy oddali oba wnioski.
Wstrzymanie rozpoznania wniosku o ogłoszenie upadłości nie wyłącza możliwości zabezpieczenia majątku.
I tu mamy kolejny wyjątek od wyjątku. Zgodnie z nim, sąd upadłościowy nie wydaje postanowienia o przejęciu wniosku restrukturyzacyjnego do wspólnego rozpoznania z wnioskiem o ogłoszenie upadłości tylko rozpoznaje wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli:
- wstrzymaniu przejęcie wniosku restrukturyzacyjnego do wspólnego rozpoznania z wnioskiem o ogłoszenie upadłości prowadziłoby do znacznego opóźnienia wydania orzeczenia w przedmiocie ogłoszenia upadłości, ze szkodą dla wierzycieli,
- a podstawy restrukturyzacji przedstawione przez dłużnika we wniosku restrukturyzacyjnym są znane sądowi upadłościowemu.
O rozpoznaniu wniosku o ogłoszeniu upadłości sąd upadłościowy zawiadamia sąd restrukturyzacyjny.
A co z wnioskiem restrukturyzacyjnym po ogłoszeniu upadłości
W przypadku ogłoszenia upadłości, sąd restrukturyzacyjny wstrzymuje się z rozpoznaniem wniosku restrukturyzacyjnego do czasu uprawomocnienia się postanowienia o ogłoszeniu upadłości.
Po uprawomocnieniu się postanowienia o ogłoszenie upadłości, sąd restrukturyzacyjny odmawia zatwierdzenia układu w postępowaniu o zatwierdzenie układu albo odmawia otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego.
W przypadku uchylenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania obowiązują poniższe zasady:
- pierwszeństwa rozpoznania wniosku restrukturyzacyjnego,
- wstrzymania się sądu upadłościowego z rozpoznaniem wniosku o ogłoszeniu upadłości do czasu wydania prawomocnego orzeczenia w sprawie wniosku restrukturyzacyjnego, chyba że sprzeciwi się temu interes ogółu wierzycieli, wówczas
- sąd upadłościowy przejmuje do łącznego rozpoznania wnioski, a jeżeli prowadziłoby to do znacznego opóźnienia wydania orzeczenia w przedmiocie ogłoszenia upadłości ze szkodą dla wierzycieli a podstawy restrukturyzacji znane są sądowi upadłościowemu, nie wydaje on postanowienia o przejęciu wniosku do wspólnego rozpoznania a rozpoznaje wniosek o ogłoszenie upadłości.
Autor:
Przemysław Wierzbicki | doradca restrukturyzacyjny